Sigma Olomouc ve spolupráci s Davidem Rozehnalem uspořádala velkolepou akci nazvanou „Zápas století“, která se stala nejen oslavou položení základů dnešní Sigmy před 100 lety, ale i blížících se 80. narozenin Karla Brücknera. Vrcholem a největším překvapením příjemného odpoledne bylo odhalení tabule s jeho jménem na střeše východní tribuny, která od neděle nese název Tribuna Karla Brücknera. Tohle se klubu fakt povedlo.
Když při předsezónním představování kádru Sigmy na Horním náměstí v Olomouci sdělili Davidové Rozehnal a Hollý (marketinkový manažer Sigmy) svoji vizi Zápasu století, asi nikdo z přítomných nečekal, že tahle akce bude mít nakonec takový dosah. Přes deset tisíc nadšených fanoušků na stadionu ze všech koutů republiky a zkrácený záznam na ČT sport je velkým úspěchem pořadatelů (který měl být přenosem, ale zatracený basketbal 😀 ). Určitě nikdo nepochybuje o tom, že to bylo i díky přislíbené účasti velkých hvězd naší fotbalové reprezentace nedávné doby.
Scénář byl zvolen výtečně. Nástup všech hráčů probíhal jmenovitě a jednotlivě, každý byl za zvuků bubnů představen a hlasatelé připomněli hráčovy fotbalové úspěchy. Pak postupně všichni obešli celý stadion, hráči obou týmů proti sobě v protisměru. Toto představování trvalo cca 20 minut, ale myslím si, že se nikdo nenudil. Sympatické bylo, že si aplausu užili hráči bez rozdílu současných nebo bývalých klubových barev a i tak bylo velmi zvláštní sledovat v našem dresu například Miroslava Baranka nebo Stanislava Vlčka. Já osobně mám radost, že se tady ukázali. Což samozřejmě platí o všech hráčích bez rozdílu.
Myslím si, že velmi emotivní a krásná byla vzpomínka na zesnulého Jiřího Vaďuru, kterého na hřišti symbolicky zastoupil jeho syn.
Pavel Hapal a Radim Kučera pozdravili spoluhráče a diváky jen z velkoplošné obrazovky, oba plnili reprezentační povinnosti. Na straně české reprezentace chyběli omluvení Tomáš Rosický a Petr Čech.
Trenér Petr Uličný postavil jako základní sestavu olomouckou Jedenáctku století, kterou zvolili fanoušci ve složení: Vaniak- Skříček, Machala, Kovář, Jiří Vaďura ml. (syn zesnulého Jiřího Vaďury)- Ondřej Hapal (syn omluveného Pavla Hapala), Melinho, Maroši, Látal- Lauda, Drulák. Postupně se do zápasu dostávali všichni nominovaní.
Melinho se uvedl efektní patičkou. Největší šanci v úvodu zápasu měl Vladislav „Niki“ Lauda, který však brejk neproměnil. Pokus o jesle Martinu Vaniakovi, který se mezitím přesunul do brány reprezentace, selhal a následnou penaltu, kterou rozhodčí Jirků na základě „VAR“ chybně odpískal, Niki neproměnil. Škoda. Jinak celá akce s „VAR“ vyzněla docela vtipně, protože k podobným „překvapivým“ rozhodnutím docházejí ligoví rozhodčí dnes a denně a to pomocí moderních technologií a ne díky starému monitoru se satelitní anténou na vozíku jako v sobotu.
Na hřišti se projevoval velký věkový rozdíl mezi oběma týmy. Sigma představila svoje hvězdy napříč celou ligovou historií, což je rozpětí 37 let. Gólman Jiří Vít (*1949) dokonce s oběma trenéry hrával.
Pavel Nedvěd lítal celý zápas po hřišti jak urvaný vagón a byla radost se na něj dívat. Podobný výkon předvedl i Karel Poborský, který dal nejen efektní branku, ale jezdil po pravé lajně jako za mlada. Paradoxně se jednalo o dva nejstarší hráče reprezentačního výběru (oba *1972). Jan Koller je stále stejný. Dino je Dino, jeho nůžky neměly téměř chybu. Na straně olomouckých mě nejvíc zaujal Patrik Siegl, nejen tím, jak před vápnem dost nešetrně sejmul rozběhnutého Nedvěda, čímž ho pochopitelně řádně nakrknul, ale hlavně solidním výkonem. Ostatní také super: Daniel Rossi vypadal jako by měl v pátek nastoupit za Sigmu, Melinho měl kratší vlasy a nějaký to deko navíc (kdo ne), ale má to v noze stále, viz jeho nádherný gól. Také další mladší hráči Sigmy vypadali velmi dobře, zejména „osmdesátky“ Michal Ordoš a spol., ale i ti starší byli naprosto v pohodě. Bylo vidět, že to jsou pořád sportovci, jen mají holt víc šedin a možná nějaký to koleno nebo něco, co souvisí s věkem a profesionální kariérou fotbalisty.
Ale válec české reprezentace se nedal zastavit.
Zápas století: Tým legend Sigmy – Česká reprezentace 2004 2:9 (0:5). Branky: 55. Melinho, 75. Balcárek – 36., 39., 77. a 79. Koller, 48. a 66. Vachoušek, 9. Poborský, 18. Grygera, 41. Polák. Hlavní rozhodčí: Pavlín Jirků. VAR: Pavlín Jirků. Diváci: skoro 10 500. Sestavy: Tým legend Sigmy: Martin Vaniak, Jiří Vít, Luboš Přibyl, Zdeněk Zlámal, Tomáš Lovásik- Stanislav Skříček, Tomáš Janotka, Tomáš Randa, Jiří Malík, Martin Kotůlek, Michal Kovář, Karel Rada, Alexander Bokij, Ladislav Kučerňák, Leoš Kalvoda, Petr Mrázek, Darko Šuškavčevič, Roman Hubník, Aleš Škerle, Martin Hudec, Robert Caha, Ladislav Onofrej- Jiří Navrátil, Radoslav Látal, Patrik Siegl, Miroslav Baranek, Michal Ordoš, Jan Maroši, Josef Mucha, Daniel Rossi, Melinho- Stanislav Vlček, Michal Hubník, Radek Šindelář, Roman Sedláček, Jiří Balcárek, Radek Onderka, Ľubomír Reiter, Vladislav Lauda, Radek Drulák, Ondřej Hapal (syn Pavla Hapala), Jiří Vaďura ml. (syn Jiřího Vaďury). Trenér Petr Uličný. Česká reprezentace: Martin Vaniak, Jaromír Blažek (nehrál), Pavel Nedvěd, Zdeněk Grygera, Pavel Mareš, René Bolf, Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal, Marek Heinz, Karel Poborský, Vladimír Šmicer, Štěpán Vachoušek, Radoslav Kováč, Jan Polák, Tomáš Hübschman, Roman Týce, Jan Koller. Trenér Karel Brückner.
Perfektní atmosféru s mexickými vlnami, které několikrát oběhly stadion, skvěle doplnily chorea na Jižní tribuně a v závěru na Východní tribuně. Všechny góly na obou stranách byly odměněny aplausem.
V dresu reprezentace nastoupili hned 4 odchovanci Sigmy s řádnou porcí reprezentačních startů: Tomáš Ujfaluši (78x za repre), David Rozehnal (60x), Marek Heinz a Radoslav Kováč (oba 30x). Nicméně ani výběr legend Sigmy v tomto směru nezaostával: Radoslav Látal– 58 zápasů za repre, Karel Rada – 43, Ľubomír Reiter – 28x za slovenskou reprezentaci, Roman Hubník – 24, Radek Drulák– 19, Miroslav Baranek– 17, Stanislav Vlček– 14 atd. Nepřítomný Pavel Hapal má 31 startů za reprezentaci.
Nejmladšími a nejstaršími hráči, kteří nastoupili na plac, byli gólmani. Jiří Vít bude mít v prosinci 70 let, naopak Zdeněk Zlámal bude mít 34. V poli byli nejmladší za výběr Sigmy bratři Roman (PLZ) a Michal Hubníkovi, Michal Ordoš a Aleš Škerle. Naopak nejstaršími byli střelec prvního ligového gólu Sigmy Jiří Navrátil (*1950), Ladislav Kučerňák (1954) a Vladislav Lauda (*1955). Nejvíc startů za prvoligovou Sigmu mají z výběru trenéra Uličného Oldřich Machala (414), Michal Kovář (299), Martin Kotůlek (256) a Radim Kučera (239), přes 400 ligových startů v české lize za různé týmy mají ještě Stanislav Vlček, Martin Vaniak a Martin Kotůlek.
Celá akce byla balzámem na nervy po tom, co jsme den před tím viděli v podání naší aktuální reprezentace v Kosovu v kvalifikaci na EURO 2020. To byla hrůza a běs. Z našich bývalých hráčů nastoupil Martin Doležal, který střídal a jedinou pološanci neproměnil. V úterý reprezentace špatný dojem vylepšila třemi body z Černé Hory. Všechny tři góly padly ze standardek.
V pátek hrajeme s Opavou. Sigma mezitím dotáhla přestup Pabla Gonzáleze Juáreze (ESP), smlouvu má do roku 2022. Španěla jsme tady ještě neměli, naopak pár přestupů z Dukly už tady bylo a některé se vydařily velmi. Připomeňme například přestupy Romana Pivarníka (45/2), Karla Rady (86/14) a Jiřího Vaďury (223/21). Ovšem naposledy Bidje Manzia se nepovedl. Takže hodně štěstí Pablo.