Před nějakým časem jsem na fb objevil stránku Hrdi na fotbal a tam propagovali novou knihu o fotbale Hrdinové, největší příběhy české kopané. Už tohle mě zaujalo ale ještě víc když jsem si přečetl
„Publikace Hrdinové chce svým námětem spojit generace otců, synů a dědů. Představuje fotbal jako součást našeho života, jako něco, na co můžeme být pyšní, a jako něco, z čeho se dokážeme poučit.Hlavním poselstvím knihy je skutečnost, že k hrdinství nestačí jen sportovní výkon, ale jsou k němu potřeba výjimečné lidské vlastnosti. Odvaha, čestnost a gentlemanství.
A následně se mi do ruky dostala tisková zpráva k titulu kde byl zmíněn zajímavý motiv a příběh vzniku knihy. Posuďte sami…
„Všechno to u mě začalo na kvalifikačním zápase naší reprezentace. Po několika hodinách zápasů a probdělých nocích se synem na FIFA 2014, 2015 a 2016 jsem ho konečně poprvé vzal na živý „nároďák“. Událost jako řemen a navíc o poločase v útrobách stadionu potkáme pana Panenku. „To byl Panenka,“ říkám nadšeně mladýmu. „Ale tati, panenka je přece kick na Youtube,“ odvětil sebevědomě, „takovej ten chip doprostřed.“ „Ty neznáš Antonína Panenku, po kterém se ten kop jmenuje?“ ptal jsem se udiveně. „Neznám, nikdys mi o něm tati neřekl.“ Zastyděl jsem se a měl jsem jasno. Jestliže můj syn neznal Antonína Panenku, který byl pro mě romantickým hrdinou, tak kolik takových malých kluků v Česku bude?“
říká Robert Peňažka vydavatelství Yinachi, které v minulosti stojí například za spolu vydáním knih Kmeny nebo Mezera. A mě to nedalo spát a rozhodl jsem se si ji pořídit a vám dát vědět jestli to za to stojí. A tady si pro nedočkavce dovolím přeskočit a s klidem v duši napsat „VYPLATÍ“ a pokud vás zajímá proč, čtěte dál.
Kniha je rozdělena do 8 kapitol které jsou definovány roky o kterých referuje – První generace 1892-1918, Nejslavnější časy 1918-1938, Pod tlakem 1939-1956, Nahoru dolů 1957-1969, Zázraky se dějí 1970-1981, Čekání na změnu 1982-1989, Zpátky na začátek 1990-2001 a závěrečná Fenomén fotbal 2001-2018.
Přičemž v každé kapitole jsou formou krátkých zastavení zmíněny hlavní události daného období se spoustou zajímavostí a faktografických informací. Jen namátkou – víte, že jediným účastníkem finále letních i zimních olympijských her byl Káďa – sparťanský záložník který vymyslel obraný skluz? nebo že na Julisce vykopou „tribunu“ místo pro diváky po remíze 1:1 na hřišti Ajaxu v čtvrtfinále poháru mistrů (dnešní Liga mistrů) a následně jej porazí před touhle tribunou 2:0 a následně bohužel vypadne ze semifinále proti Celticu Glasgow. Tak takových podobných lahůdek je knížka plná. Mě osobně nejvíce zaujali nejvíce tyto Kníry o tom jak se mladí hráči maskovali před vyhazovem ze škol, Umělci i presidenti o tom jak sport byl propojen s uměním a mohl koexistovat stejně jako jej hrál třeba v dorostu Slavie budoucí president Beneš, Obojživelníci (už výše zmíněný Káďa, ale i další) o tom že hráči dělali a byli úspěšní ve více sportech, Klokani z Vršovic o tom jak přišli ke svému jménu, Zmatek jak se budování lepších zítřků promítlo do názvů klubů (viz. Baník Moravské železárny Olomouc), Votroci o tom jak bývalí druholigisté z hradce s hráčem Pičmanem ze Slávie jako jediní vyfouknou titul týmům z hlavních měst Dukle Praha nebo Slovanu a Červené hvězdě Bratislava, Dresy o tom jak naši v 76 přebírali pohár v dresech soupeře – Německa navíc západního, Proč? o legendárním filmu na fanouškovské scéně a Pokoj 433 a legendární „nic jsem neplatil a ta částka taky neodpovídá. Zkrátka každý si najde něco co jej zaujme.
A aby toho nebylo málo v každé kapitole je zvýrazněn jeden příběh spojený s fotbalem a osobností která by mohla a měla být pro budoucí fotbalisty vzorem. Ten je presentován formou komiksu. Zde jsou tyto osobnosti J.W. Madden. Karel Pešek, Fratnišek Plánička, Pepi Bican, Josef Masopust, Andrej Kvašňák, Ivo Viktor, Antonín Panenka, Jan Berger, Pavel Nedvěd a Petr Čech. Jako takový bonus mohou působit alba Mistři (vítězové ligy) a Trenéři, kde zajisté nemůže chybět Karas.
Pokud bych se měl stát škarohlídem a hledat drobné chybky tak jsou dvě. A ani u jedné si vlastně nejsem zcela jist zda-li jde o chybu. Za první a velkou chybu považuji to, že kniha není v pevné vazbě ale pouze brožovaná ( i když tedy vypadá velmi bytelně) a to by jistě vydavatelství mělo napravit. Ale ve své podstatě to není chyba knížky. A druhá, sice chyba autora, ale vlastně jen jiný názor je jedna z částí a to konkrétně PROČ?. Tam se velmi krátce věnuje fenoménu fotbalového násilí pro účely knížky vztaženého na legendární film Proč?. A bohužel tam opakuje omleté a ne zcela pravdivé fráze „…v Bruselu ušlapány desítky fanoušků, Evropa je zděšena, ale UEFA nedokáže příliv násilí na fotbalových zápasech omezit,…“ (přitom Brusel byl hlavně způsoben hamižností a nekompetentností fotbalových „pánů…“) a „…která z britských fanoušků udělají ty nejslušnější v Evropě…“. Ale samozřejmě každý se na toto dívá ze svého úhlu pohledu a tak je otázkou zda-li to považovat za chybu díla.
Zkrátka knížka s názvem Hrdinové a podtitulem Největší příběhy české kopané, je zajímavé čtení od počátků fotbalu ještě v Monarchii až po budoucnost, protože kniha vlastně končí rokem 2018. A zatím pouze vědmy vědí jak bude fotbal v tom roce vypadat. Co je však jisté, že dílko stojí za zakoupení a jistě pomůže ukrátit otcům či dědům čas se svými syny či vnuky. A také ukázat vzory hodné následování. Zkrátka já vřele doporučuji knihu zakoupit a zařadit do knihovničky každého milovníka fotbalu, kopané či po americku sokru.
P.S.: Na závěr doporučujeme shlédnout reklamní videa ze stránky Hrdi na fotbal
https://www.facebook.com/hrdinafotbal/videos/478630829176499/