(článek převzat ze stránek fanoušků Ultras12.cz)
Tak tu máme opět středu, a s ní i slibovanou třetí část rozhovoru s naším trenérem. Tentokrát se dozvíte, co trenérovi přinesla práce GSM, jak je těžké shánět peníze, jak funguje olomoucká akademie, a kde si bere příklad. Ještě připomenu, že rozhovor vznikl 25. 1. 2014, tedy před odjezdem týmu na soustředění do Turecka. Příjemné počtení.
V čem vidíte hlavní důvod toho, že je dnes „akademie“ Sigmy považována za jednu z nejlepších u nás?
Jednak myslím, že je za tím touha olomouckých trenérů po vzdělání. Tady vzniklo období, kdy všichni chtěli tvořit fotbalistu, který bude konkurenceschopný v Evropě. Jezdili na stáže a školení, byli tu také bývalí hráči, kteří absolvovali Vysokou školu, využívali nových poznatků z naší Fakulty tělesné Kultury (FtK) – toto si myslím, že byl základní impuls. Druhým faktorem také bylo, že máme velmi výhodnou regionální polohu z hlediska sjízdnosti na Moravě, což způsobilo, že ochabla dominance Brna a Ostravy. Díky tomu jsme dle mého názoru měli k dispozici nejlepší hráče z celé Moravy. A jako třetí důvod bych viděl, proč k nám hráči začali chodit, že tu viděli vizi uplatnění v první lize, což jde na týmu vidět – je to takové perpetuum mobile.
Přestože si myslím, že v ČR patříme k nejlepším, tak výsledky posledního testování (rychlost, dynamika, kontrola míče) ukázaly, že pořád patříme přinejlepším k lepšímu průměru v Evropě. Musíme být tedy ještě důslednější a lépe připravovat hráče, především v práci s míčem.
Panuje tedy velký rozdíl v systému výchovy a zázemí mladých hráčů u nás a v zahraničí?
Ne, to bych neřekl. Máme stejnou filosofii, ten fotbal ten fotbal můžeme vidět v televizi 3x za den. Je to také podobné v tom, jak by hráči měli fungovat, jak by měli přebírat míč, jakým způsobem by měli střílet, jak by měli bránit, to vše se snažíme obkoukat od těch TOP systémů. Je známá holandská škola KNVB (systém spolupráce akademií, rozvíjení talentu bez ohledu na výsledky, pyramidová struktura, pozn. red.), tento systém se nedávno přenesl i do Anglie. Právě během stáže jsem narazil na spoustu holandských a španělských trenérů. Z tohoto vím, že systém ovládání míče, jeden na jednoho, vybírání hráčů, rychlost, to je všude stejné, je to i u nás. Čili pokud u nás budou trenéři, kteří jsou ochotni tímto způsobem pracovat, tak jsme schopni vychovat kvalitní hráče. Velký rozdíl je ovšem v zázemí a ekonomice. To znamená, že veškerý servis pro hráče, co se týče vybavení, zázemí, testování, rozvoje hráče, fysioterapie… tyto věci u nás máme většinou jen u prvních mužstev, ale v zahraničí se takto o nejlepší talenty starají už od 13, 14 let.
Když jsme narazili na finance, jste srozuměn s projektem UEFA Financial Fair Play? (Program UEFA proti umělému pumpování peněz do klubu bohatými oligarchy, pod trestem vyřazení z pohárů, nebo sestupu do 3. ligy, pozn. red.)
Bohužel nejsem srozuměn s projektem, ale celkově finanční situaci mohu hodnotit z pozice manažera. A bohužel smutná pravda je, že peníze z fotbalu mizí, především ze soukromého sektoru, takže není tolik sponzorů, není tolik subjektů, které by klub podržely. Ale i přesto peníze jsou a zaplaťpánbůh za ně. Na druhou stranu už nedokážeme vyprodukovat tolik peněz z výchovy a prodeje hráčů. A vidím velký problém, myslím, že toto nás bude tlačit dolů ke snižování nákladů, budeme muset zmenšovat ty ztráty. Prostředků, jak získat finance je málo, a když vidíme, že celá Evropa se ubírá k tomu, že nekupuje hráče, spíš ten přestupový trh omezuje na pohyb volných hráčů, takže z tohoto mám obavy. Na druhou stranu musím říct, že díky přeměně ČSTV na ČUS (Česká Unie Sportu, pozn. red.), který funguje, kde jsou teď momentálně nějaké peníze, které se přesouvají z hazardu právě k mládeži, na občanská sdružení ze státního sektoru, takže toto vidím jako obrovsky pozitivní nejenom ve fotbale, ale obecně ve sportu. Obecně by stát měl podporovat více sport, ve fotbale třeba podporovat vznik právě akademií, teď vidím, že ta snaha tam je, že se stát snaží pro mládež vytvářet podmínky tak, aby mělo tréninkové středisko/akademie kvalitní trenéry, kteří nebudou mít existenční problémy a budou se naplno věnovat své práci.
Z pozice bývalého sportovního ředitele, který byl v kontaktu se sponzory našeho klubu, dokážete říci, jaký má Sigma zvuk právě na tomto poli? Nepoškodily klub poslední aféry?
Až po půl roce, kdy skončil Martin Rak, který tuto práci dělal dlouho a dobře, nastalo období v červenci, kdy jsem musel jezdit za sponzory, protože v té době jsme měli snad jen jednu prodlouženou smlouvu. Setkával jsem se s lidmi, kteří přispívají již dlouhodobě do olomouckého fotbalu, byly to většinou firmy spojené s regionem, které se chtějí navzájem s námi zviditelnit a pomoci nám. Pro mě to byla obrovská zkušenost v tom, že jsem se poznal s mnoha lidmi, poznal jsem, jak fungují jejich firmy, prošel jsem si třeba i fabriky, jakým způsobem se co vyrábí, vyslechl jsem si jejich problémy, bavili jsme se o naší situaci atd. Vyslechl jsem si také od nich, co se jim nelíbí na našem klubu a naopak, proč nám ty peníze dávají. Velká zkušenost to tedy byla v tom, že se člověk z kabiny dostane právě mezi sponzory do jiného prostředí a zjistit, že situace je obrovsky těžká. Vím tedy, že když sponzor dá peníze na olomoucký fotbal, měli bychom všichni být vděční.
Měla by se Sigma jako dominantní moravský klub více angažovat ve vrcholné svazové politice?
Pan Lébr je momentálně ve výkonném výboru, ale já už když jsem se vracel jako sportovní manažer, tak jsem deklaroval, že se nehodlám v politice angažovat. Z důvodu toho, že tomu nerozumím, že nechci, ale ono to jde ruku v ruce. Vždycky se ale budu spíše soustředit na tu sportovní stránku – trénink, metodiku, a politiku bych nechal určitě na jiných.
Ale přesto, myslíte, že pokud by byla Olomouc aktivnější v politice, že by se dostavily lepší výsledky?
Nevím, nedokážu to z daného hlediska posoudit, jestli by se tím něco změnilo. My se snažíme soustředit spíše na sportovní stránku, a nemyslím si, že hráči, kteří přestupují do klubu, by přemýšleli, jaký má daný klub politický vliv. Je to spíše o ekonomickém zázemí, jaké klub zajistí podmínky. Navíc pro většinu dnešních hráčů je nejdůležitější, jaký mají plat. My v Olomouci máme výhodu v tom, že platové podmínky tady nejsou tak vysoké oproti ostatním, ale rozhoduje u nás zázemí – materiální vybavenost, dostupnost, máme výhodu, že Olomouc je krásné město, kde se dobře bydlí. Tyto argumenty právě vyvažují ne tak vysoké platové podmínky.
Toto je tedy definitivní konec rozhovoru s panem Psotkou. Soudě podle návštěvnosti, tyto rozhovory se těší velké oblibě. Nebojte se proto do komentářů kamkoli napsat, koho bychom měli vyzpovídat příště, nikdo vás neukousne 🙂
Zachovejte nám přízeň, přijďte do kotle, a fanděte